piątek, 30 sierpnia 2013

Przypomniane ciasto czekoladowe z cukinią

Trwa sezon na cukinię, więc można z niej teraz robić dosłownie wszystko: sos do makaronu, zupę krem, kotleciki… Albo ciasto czekoladowe! Śliczne cukinie leżą teraz na każdym straganie, więc przypomniało mi się ciasto, które po raz ostatni robiłam dawno, dawno temu. Kiedy zabrałam się za tarkowanie cukinii, okazało się, że nie tylko ja pamiętam, jakie pyszne było ciasto czekoladowe z cukinią ;P



Czego to teraz do ciasta nie dodają, no już nikomu wierzyć nie można… No żeby dodać marchewki, to jeszcze, ale cukinia?
Kiedy pierwszy raz natknęłam się na przepis na ciasto z cukinią, takie zestawienie wydawało mi się dziwne. Jeszcze parę lat temu użyłabym cukinii tylko do sosu do makaronu, no może jeszcze do zupy. Jak się okazuje, moje uprzedzenia do cukinii jako składnika ciasta były niesłuszne. Cukinia ma tak delikatny smak i zapach, że naprawdę trudno ją zidentyfikować w upieczonym cieście. No a już w cieście o tak intensywnym, super czekoladowym smaku, cukinia znika zupełnie. Więc po co ją dodawać?



Cukinia sprawia, że ciasto jest bardzo wilgotne, ścisłe i nie wysycha. Z tradycyjnych przepisach tę rolę pełni tłuszcz, więc jeśli używa się cukinii, można znaczne ograniczyć ilość dodawanego tłuszczu, bez uszczerbku dla smaku i konsystencji.
 
Robiłam to ciasto już kilkakrotnie i nie byłabym sobą, gdybym nie zaczęła trochę kombinować. Pomysł i podstawowe proporcje składników pochodzą z tej strony, ale wersja, którą podaję poniżej to już moja autorska interpretacja. Nie przepadam za bardzo słodkimi ciastami, więc zmniejszyłam ilość cukru. Gdybym miała podawać to ciasto komuś, kto lubi mocno słodkie łakocie, pewnie dodałabym jeszcze trochę cukru (np. dodatkowo jeszcze ¼ szkl.).
  

Czekoladowe ciasto z cukinią 

 Składniki:

  • 2 szkl. pełnoziarnistej mąki pszennej
  • 1/2 szkl. kakao
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 szkl. niesłodzonego musu jabłkowego
  • 1 łyżeczka olejku waniliowego
  • 1/2 szkl. cukru (+ ew. dodatkowo 1/4 szkl. jeśli chcemy, żeby było słodsze)
  • 4 łyżki mielonego siemienia lnianego
  • 12 łyżek wody (180 ml, ok. 3/4 szkl.)
  • 1/4 szkl. mleka (sojowego, migdałowego, jakie mamy pod ręką)
  • 2 szkl. startej cukinii
  • 1 szkl. posiekanej gorzkiej czekolady (ok. 150g)
  • + olej i mąka do wysmarowania formy
 
  • 1 szkl. mleczka kokosowego, zmieszanego ze stewią (do smaku) i kilkoma kroplami olejku waniliowego (oddzielnie, do podania)
  • jagody (oddzielnie, do podania)

Wykonanie:

  1. Nagrzewamy piekarnik do 180 st. Tortownicę o średnicy 24 cm smarujemy olejem i wysypujemy mąką.
  2. W dużej misce mieszamy razem mąkę, kakao, sodę i proszek.
  3. W oddzielnym naczyniu dokładnie mieszamy siemię lniane i wodę tak, aby nie powstały grudy.
  4. W oddzielnej misce mieszamy mus jabłkowy, cukier i olejek waniliowy. Miksujemy blenderem lub mikserem 3-5 minut.
  5. Do mieszaniny musu jabłkowego, cukru i olejku dajemy siemię wymieszane z wodą. Dodajemy mleko i miksujemy, aż masa będzie równa.
  6. Odkładamy pół szklanki mieszaniny mąki, sody, proszku i kakao. Pozostałą część mieszaniny mąki, sody, proszku i kakao dodajemy do mokrych składników. Mieszamy na gładką masę. Dodajemy startą cukinię, mieszamy dokładnie. Potem dodajemy posiekaną czekoladę, a po chwili wsypujemy odłożone pół szklanki mieszaniny mąki, sody proszku i kakao. Dokładnie mieszamy. Ciasto będzie BARDZO gęste, ale właśnie takie ma być.
  7. Wykładamy do formy i wyrównujemy powierzchnię ciasta.
  8. Ciasto pieczemy przez 40- 50 minut.
  9. Przy podawaniu w oddzielnym naczynku podajemy mleko kokosowe ze stewią i olejkiem waniliowym. Dekorujemy owocami, np. jagodami.
 
  
Ciasto jest pyszne zarówno lekko ciepłe, chwilę po upieczeniu (roztopione kawałki czekolady!), jak i na zimno (mleczko kokosowe i owoce!). W lodówce spokojnie wytrzymuje kilka dobrych dni.

Miłego pieczenia!
Anka

5 komentarzy:

  1. Czy czekolada jest niezbędna? Mogę ją czymś zastąpić lub pominąć? Ciężko dostać czekoladę bez lecytyny sojowej (trwają spory czy jest wegańska).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hej, nigdy nie próbowałyśmy zastępować czekolady w tym przepisie, jednak znalazłyśmy taką informację: " Substitution for 1 ounce (30 grams) unsweetened chocolate: 3 tablespoons (18 grams) unsweetened natural cocoa powder plus 1 tablespoon (17 grams) unsalted butter, vegetable oil or shortening" -> http://www.wikihow.com/Use-Cocoa-as-a-Chocolate-Substitute
      pozdrawiamy!

      Usuń
    2. skoro w przepisie jest juz kakao to czekolada jest raczej dodatkiem. ja bym wrzucila do ciasta albo skruszone orzechy. ale jesli nie chce sie stracic na "czekoladowosci" ciasta to mozna sprobowac dodac nieco wiecej kakao i tluszczu (jak juz Pani wspomniala wyzej) gdzie polecalabym albo maslo orzechowe albo nierafinowany olej kokosowy :)

      Usuń
  2. Zrobiłam, wszyscy zachwyceni :)

    OdpowiedzUsuń