Znowu gruszki, znowu kruche ciasto, ale do tego wszystkiego nowy, pyszny element - krem migdałowy! Brzmi zachęcająco? ;)
Magda dopiero co pisała o wytrawnej tarcie z gruszkami, a tu znowu na zdjęciach gruszki, i to znowu w jakiejś tarcie. Nie przesada to? Nie, niekoniecznie, bo ta tarta jest tak dobra, że zasługuje na rozpromowanie po całych internetach. Naprawdę!
Ten konkretny przepis to wynik mojego kompulsywnego oglądania przepisów na stronie Marthy Stewart. Tak, wiadomo, co chwila wyskakuje tam jakaś pieczeń albo inna leciutka przekąska, w której każdy składnik jest zawinięty w plaster boczku lub zalany śmietaną, ale jak się przeklika do działu z wypiekami, można wyszukiwać też przepisy, które już łatwiej zweganizować. No i ogólnie przepisy na łakocie są automatycznie ciekawsze, więc przyznam, że na oglądaniu różnych tortów, ciastek i innych placków zeszło mi ostatnio całkiem sporo popołudni.
Jak widać, nie był to czas stracony, bo dzięki temu udało mi się wyprodukować tartę, która zawiera: gruszki, lżejszą niż marcepan, acz marcepanem smakującą masę i jeszcze do tego konfiturę morelową. Pyszności!
Jest trochę zamętu z namaczaniem migdałów i obieraniem ich z łupinek, ale warto. Gruszki też trzeba wcześniej przygotować, czyli podgotować chwilę w syropie, żeby zmiękły, ale co tam, czasem można trochę się nastarać i spędzić dłuższą chwilę w kuchni, prawda?
Spód do tego ciasta to aktualnie mój ulubiony przepis na kruchy spód z białej mąki pszennej (zawdzięczam go Isie z the Post Punk Kitchen). Jest genialny, bo żeby go zrobić, nie trzeba mieć margaryny - w roli tłuszczu w tym spodzie występuje oliwa z oliwek. Brzmi dziwnie? Zgodzę się, sama też na początku nie byłam do tego pomysłu przekonana, ale w końcu z ciekawości upiekłam taki spód. A teraz, jak już wspomniałam, to mój ulubiony przepis na kruche ciasto :) Tak to się czasem dziwnie układa, co zrobić.
Dla osób, które nie przepadają za smakiem oliwy (bo tacy też są), być może nie będzie to najbardziej ukochany przepis na spód do tarty, bo jak się człowiek dobrze skupi, to oliwa jest minimalnie wyczuwalna w gotowym, upieczonym cieście. Z tym, że wg mnie ten zapach nie jest dominujący i nie sprawia wrażenia, że ciasto miało być wytrawne, ale w trakcie przygotowywania się jednak rozmyśliliśmy i zrobiliśmy ciasto na słodko :)
Zachęcam do wypróbowania przepisu na ten spód, bo częściej się ma pod ręką oliwę z oliwek niż kostkę margaryny bio eco pro elo. Trzeba tylko pamiętać, żeby oliwę włożyć na minimum godzinę do zamrażalnika (tak, zamrażalnika!). Oliwa ma częściowo zamarznąć i dopiero wtedy można jej użyć do przygotowania spodu.
Tarta z gruszkami, kremem migdałowym i konfiturą z moreli
tarta podpatrzona stąd
spód podpatrzony stąd
Składniki:
Spód:
- 1 i 1/4 szkl. mąki pszennej
- 1 łyżka cukru
- 1/3 szkl. zamrożonej oliwy
- 2 do 4 łyżek lodowatej wody
- 1/2 łyżki octu jabłkowego
- 1/2 szkl. dżemu lub konfitury z moreli (do posmarowania spodu przd upieczeniem)
Masa:
- 1 szkl. migdałów, sparzonych i obranych z łupinek
- 1/4 szkl. cukru
- 1/4 szkl. oleju
- 1/2 szkl. mleka sojowego
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżki mąki
- 1/2 łyżeczki aromatu migdałowego
- 3 średniej wielkości gruszki, obrane ze skórek i pozbawione szypułek
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2-4 łyżki dżemu lub konfitury z moreli do posmarowania tarty z wierzchu
Spód:
- Oliwę wkładamy na minimum godzinę do zamrażarki - ma zgęstnieć.
- Kiedy oliwa jest już zmrożona, dodajemy ją do mąki i cukru.
- W oddzielnym naczyniu mieszamy ocet z lodowatą wodą. Wodę z octem wlewamy do reszty składników i szybko zagniatamy zwarte ciasto.
- Ciasto rozwałkowujemy i przkładamy do formy (ja wyłożyłam swoją dodatkowo papierem do pieczenia). Odstawiamy.
- Gruszki obieramy i pozbawiamy szypułek. Kroimy na połówki.
- W rondelku zagotowujemy ok. 1-1,5 szkl. wody (to zależy jaką średnicę ma rondelek - wody powinno być tyle, żeby przykryła połówki gruszek). Dodajemy do niej 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę soku z cytryny.
- Gotujemy gruszki, aż zmiękną, czyli ok. 5-10 min. Trzeba sprawdzać co parę minut widelcem, bo czas gotowanaia będzie zależał od tego, jak twarde mamy gruszki.
- Kiedy gruszki już zmiękną, wyjmujemy je ostrożnie z rondelka na talerz i odstawiamy.
Masa:
- Migdały namaczamy w gorącej wodzie na ok. 30 min. Odsączamy, obieramy ze skórek i miksujemy blenderem, dodając stopniowo mleko i olej.
- Kiedy masa jest już gładka, dodajemy cukier, sok z cytryny i aromat. Miksujemy.
- Na koniec dodajemy do masy 2 łyżki mąki i dokładnie miksujemy
Jak to wszystko połączyć:
- Rozwałkowane ciasto smarujemy szczodrze konfiturą morelową.
- Na posmarowany konfiturą spód wykładamy masę.
- Na masie układamy gruszki: połówki gruszek kroimy na pół i znów na pół, a potem układamy je w rozetę na tarcie.
- Ciasto pieczemy ok. 45 min w piekarniku nagrzanym do 190 st. C.
- Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika i smarujemy konfiturą. Odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Smacznego!
Anka
Podoba się mi , na bogato
OdpowiedzUsuńdzięki! no, taka wykwintna wychodzi :) pozdrawiam!
Usuń