poniedziałek, 30 lipca 2018

Odwrócona tarta ze śliwkami

O klasycznej tarcie Tatin wspaniale pisze Agnieszka Kręglicka, dlatego będę się posiłkować cytatem:

Pod koniec XIX wieku w miejscowości Lamotte-Beuvron we Francji, siostry Stéphanie i Caroline Tatin prowadziły rodzinny hotel i restaurację. Starsza Stéphanie, mniej bystra, ale niezwykle pracowita, zajmowała się kuchnią. Pewnego dnia wstawiła do pieca ciasto jabłkowe, zapominając dodać... ciasto. Ułożyła je więc na wierzchu przypieczonych już jabłek, wstawiła do pieca, a potem przewróciła placek do góry nogami. Efekt był kapitalny: kruchutki spód i spływający nań karmelowy sos oraz puszyste, soczyste jabłka. Danie wkrótce weszło do kanonu francuskich deserów pod zasłużoną nazwą "Tarte Tatin".




Lubimy bawić się tradycją, dlatego na naszym blogu znajdziecie już przepis na wytrawną tartę tatin z szalotkami i rozmarynem, a teraz też - na odwróconą tartę ze śliwkami. Ten pomysł przyszedł mi do głowy, bo miałam akurat pod ręką pół kilo pachnących śliwek. Duszenie pod warstwą kruchego ciasta bardzo im służy, a do tego mają piękny różowo-fioletowy kolor.



Jeśli chcielibyście spróbować takiej tarty albo innych moich wypieków, sprawdźcie dostępne terminy moich posiłków na Eataway. Logując się na portalu, możecie sprawdzić dostępne terminy podwieczorków i kolacji albo zaproponować mi datę, która Wam odpowiada. Gotuję u siebie w domu i serdecznie Was do siebie zapraszam - w tej chwili do Trójmiasta, bo tu od roku mieszkam. Goście zawsze długo u mnie zostają i nie chcą wychodzić, co mnie bardzo cieszy :)



Wegańska tarta Tatin ze śliwkami


Składniki:

Na ciasto:
  • 150 g mąki
  • 60 g oleju kokosowego
  • 1/4 - 1/3 szkl. zimnej wody
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia (można pominąć)
  • szczypta soli
Owoce:

  • 1/2 kg śliwek
  • 2 łyżki oleju kokosowego (może być nierafinowany)
  • 2-3 łyżki cukru (białego lub brązowego

Przygotowanie:

Ciasto:
  1. Mąkę mieszamy z solą i proszkiem do pieczenia.
  2. Mieszaninę mąki, soli i proszku rozcieramy z olejem kokosowym, aż powstaną "grudki" ciasta. Stopniowo dodajemy wodę, szybko zagniatamy spód.
  3. Zagnieciony spód zawijamy w folię lub wkładamy do szczelnego pojemnika i chłodzimy przez ok. 30 min - 1 h.
Owoce:
  1. Ceramiczną formę do tarty o średnicy 22 cm smarujemy olejem, a następnie posypujemy cukrem. Nadmiar cukru strząsamy.
  2. Śliwki myjemy, pozbawiamy pestek i kroimy na pół.
  3. Połówki śliwek układamy w foremce, skórką do dołu.
Jak to wszystko połączyć:

  1. Piekarnik nagrzewamy do 200 st. Celsjusza. 
  2. Wstawiamy owoce (bez ciasta) na 10 min do piekarnika
  3. Ciasto wyjmujemy z lodówki, żeby trochę "odtajało".
  4. Ciasto rozwałkowujemy na ok. 4 mm grubości. Wyjmujemy z piekarnika foremkę z owocami (uwaga! rękawice! :)) i przykrywamy ją warstwą ciasta. Ciasto nakłuwamy widelcem dość gęsto, żeby nie popękało.
  5. Tartę pieczemy spód w nagrzanym piekarniku przez 20 min.  Ma się upiec, ale nie musi się zbytnio zarumieniać.
  6. Zupełnie ostudzoną tartę przykrywamy talerzem o większej średnicy i ostrożnie odwracamy tak, by śliwki znalazły się na górze.
  7. Jeśli ciasto nie chce się odwrócić, przesuwamy nożem wzdłuż krawędzi ciasta, ewentualnie delikatnie podważamy z boku (owoce lubią się zasysać).
Smacznego!
Magda



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz